Artykuły
Podczas moich wakacji w Japonii nie mogło oczywiście zabraknąć mahjonga. Chciałbym tu opisać swoje wrażenia, a przy okazji polecić kilka miejsc, od których warto zacząć.
Udostępniamy materiały z kolekcji Dominika Kolendy, dotyczące początków Mahjonga w Polsce! Zdjęcie przedstawia pierwszą udokumentowaną (i odkrytą przez nas) wzmiankę o mahjongu w Polsce, z roku 1924. Jest to tygodnik ilustrowany "Świat" z 22 listopada. Aby uczcić początki Mahjonga w Polsce w okolicach tej daty organizujemy turnieje, jak pierwszy Warsaw Open, późniejsze Warsaw Mahjong Taikai i w 2012 Hachi Hachi Taikai, z okazji 88 rocznicy mahjonga w naszym kraju. Ponad to przedstawiamy niezwykły, tym razem pełny fragment z "Wycinanek" Kornela Makuszyńskiego, w którym w bardzo zabawny sposób, przedstawia, jak niezwykle popularną grą był Mahjong. Tekst jest przepisany z książki Dominika, wydania drugiego z 1926 roku, zaś pierwsze wydanie ukazało się 1925. Miłej lektury :)
Od 21 lat co roku w Łodzi organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier (w skrócie MFKiG). Podczas tego festiwalu mamy okazje zapoznać się z różnymi komiksami, z mangą. Są też również gry komputerowe, konsolowe oraz od tego roku Festiwal miał okazje gościć również gry Japońskie.
7 przykładów, dlaczego Saki nie nadaje się na anime uczące o grze w mahjonga
Written by kurizuSaki, anime wyemitowane w 2009 roku, które opowiada losy grupy młodych dziewczyn grających w Mahjonga. Anime często noszące tytuł "Moejong" lub "Moe Mahjong" ze względu na słodko wyglądające postacie pozwala nam zagłębić się w zasady japońskiej odmiany Mahjonga.
Zapewne już wiecie (albo i nie), że zająłem 8 miejsce na 80 graczy. Polska jest w czołowej 10 najlepszych graczy Europy i kilku z innych krajów :D Kubie niestety nie poszło najlepiej, dopiero 69 miejsce, ale jakże piękna liczba, prawda?
W poniższym artykule postaram się przybliżyć kilka zagadnień związanych z bardzo popularną w Japonii grą mahjong. Chciałbym opisać symbolikę związaną z samą grą, jak i akcesoriami używanymi do niej. Przybliżę mistyczną otoczkę związaną z powstaniem mahjonga, odnosząc się do kilku legend i mitów. Informacji na powyższe tematy jest bardzo wiele. Poniżej przedstawiam jedynie te, które uznałem za najbardziej interesujące i o których można znaleźć więcej źródeł.
Yakuman Churen Poto (Dziewięć Bram, Dziewięć Skarbów, Dziewięć Lampionów) należy do grona najrzadszych układów w mahjongu. Średnia szansa wygrania tej ręki wynosi (wg większości aktualnych zasad) ~0,0005%, to jest raz na ~200.000 rozdań (prawdopodobieństwo równe trafieniu Kokushimuso w 13-stronnym oczekiwaniu). Nie powinien dziwić więc fakt, że wg legendy ułożenie tego układu zwiastowało niechybną śmierć, bowiem człowiek wykorzystywał jednorazowo szczęście jakim los obdarzał go na całe życie.
Relacja z Tokio z 2010 roku:
Zaraz po przybyciu do jakiejkolwiek z dzielnic w centrum Tokio, wprawnemu obserwatorowi od razu rzuca się w oczy ogromna ilość kanji. Trzeba ich tylko szukać wysoko, gdyż jansou znajdują się zazwyczaj na wyższych piętrach, lub schowane są w małych uliczkach.
Wycieczkę do Chiby (nieopodal Tokyo) zaplanowałem na czwartek, ponieważ pogoda zapowiadała się deszczowa, czyli w sam raz na długą podróż pociągiem i zwiedzanie pod dachem. Jak się okazało muzeum jest nie tylko w Chibie ale w jej części nad oceanem, a nie zatoką, więc podróż trwała 3h w jedną stronę (3 przesiadki, oraz 30min pieszo w deszczu...).