Po przejrzeniu dokumentów z ostatniego Walnego Zgromadzenia Członków, które miało miejsce po bielawskim turnieju, stwierdzonych zostało wiele niedociągnięć i błędów formalnych. Złożenie tych dokumentów w takiej postaci wiązałoby się niechybnie z ich odrzuceniem przez KRS. Jednym z największych problemów, który możemy wymienić była błędnie sporządzona lista obecności, która nie zawierała dodatkowych podpisów osób posiadających upoważnienia. Osoby te winny złożyć podpis (używając swoich danych) w imieniu każdej osoby, którą reprezentują. W związku z zaistniałą sytuacją zmuszeni jesteśmy uznać ostatnie walne zgromadzenie, a w tym także wybory nowego zarządu za nieważne. Dokładne podsumowanie zostanie wkrótce udostępnione przez Komisję Rewizyjną.
Decyzja ta nie była dla nas łatwa. Podczas długiego spotkania z członkami nowowybranego zarządu nie udało nam się znaleźć sposobu naprawienia tego w taki sposób, aby jednocześnie być w stanie złożyć dokumenty do KRS w wymaganym czasie. Obecnie pozostaje nam jedynie wyciągnąć z tego wnioski i zadbać o to, aby podobna sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości.
Dalsze działania Zarządu:
1. Przyjęcie uchwały o wyborze kandydatów na nadchodzące ERMC i uchwały o przyjęciu systemu wyboru miast organizujących turnieje MERS w brzmieniu zatwierdzonym podczas ostatniego Walnego Zgromadzenia Członków w oparciu o Statut Polskiej Ligii Mahjonga (§22 a.), który umożliwia podjęcie tego rodzaju uchwał w gronie Zarządu.
2. Przygotowanie propozycji zmian w Statucie mające na celu usprawnienie pracy stowarzyszenia, a w szczególności dające możliwość przeprowadzenia kolejnych wyborów w sposób niebudzący wątpliwości (doprecyzowanie sposobu wyboru władz Stowarzyszenia w przypadku zakwalifikowania się większej liczby kandydatów, niż przewiduje statut), a także dający możliwość przeprowadzenia wyborów drogą elektroniczną (Statut w obecnym brzmieniu zabrania tego) o ile możliwe będzie prawne wprowadzenie takiego zapisu.
3. Zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków drogą elektroniczną w celu przegłosowania zaproponowanych zmian Statutu.
Jeżeli udałoby się wprowadzić możliwość głosowania drogą elektroniczną w sprawach osobowych, istniałaby szansa na szybsze przeprowadzenie ponownych wyborów, aby nie zwlekać z tym do kolejnego turnieju, który będzie miał miejsce dopiero w grudniu. Ponadto, zmiana taka znacząco zwiększyłaby elastyczność pracy stowarzyszenia co jest niezwykle ważne uwzględniając jego ogólnopolski zasięg.